Jak zrobić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego?
Sklep internetowy to dość kosztowne przedsięwzięcie – zwłaszcza na samym początku. Nic dziwnego, że wiele osób dopiero wkraczających w świat e-commerce szuka przestrzeni na to, by oszczędzić. Częstym sposobem na cięcie kosztów jest rezygnacja z fotografa produktowego i samodzielne robienie zdjęć. I tu pojawia się problem – ciemne zdjęcia robione w domowych warunkach zwykle w niczym nie przypominają estetycznych fotografii ze sklepów internetowych. Na całe szczęście są na to sposoby. Dziś podpowiadam, jak robić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego – i to całkowicie samodzielnie!

Dlaczego jasność zdjęcia jest tak ważna?

Jako niedoświadczony fotograf raczej nie dysponujesz profesjonalnymi lampami studyjnymi, namiotem bezcieniowym, drogim sprzętem czy kosztownym programem do obróbki zdjęć, które są obowiązkowym wyposażeniem każdego studia. Niestety, widzę, że coraz częściej wielu sprzedawców nie docenia wagi dobrych, a przede wszystkim – jasnych zdjęć. A przecież Twoi klienci kupują oczami! Nawet najdoskonalszy produkt nie będzie się sprzedawał, jeśli nie zainwestujesz w dobre zdjęcia. Światło to najważniejszy element w fotografii, nie tylko produktowej. Świadoma praca ze światłem daje pełną kontrolę nad ostrością zdjęcia i widocznością detali. Pomyśl o tym za każdym razem, kiedy widzisz amatorskie zdjęcie, które jest zbyt ciemne.

zdjęcie przy oknie

Praca ze światłem naturalnym

Jeśli chcesz wykonać jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego w domu, zawsze rób to przy naturalnym świetle. Większość zwykłych żarówek ma żółty kolor, a halogeny czy ledy dają na zdjęciach efekt zieleni lub różu. To wszystko nie sprzyja estetyce zdjęcia. Pamiętaj, że zdjęcia do sklepu mają sprzedawać – muszą jak najbardziej wiarygodnie odzwierciedlać rzeczywiste kolory produktów. Zdjęcia rób w pogodne dni, najlepiej pomiędzy godziną 9:00 a 14:00. Idealnym miejscem jest przestrzeń tuż przy oknie (lub plener), ale unikaj bezpośredniego padania promieni słonecznych na fotografowane produkty.

Blenda rozwiązaniem na pochmurny dzień

Jeśli nie masz czasu, by czekać na lepszą pogodę, a za oknem panuje szaruga, nie zrażaj się. W pochmurny dzień (lub po prostu zimą) też da się zrobić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego! Trzeba się tylko odrobinę wspomóc. Tu przyda się blenda, której zadaniem jest odbicie światła i rozświetlenie fotografowanego przedmiotu. Blendę należy ustawić naprzeciwko źródła światła – jeżeli robisz zdjęcia przy oknie, rozstaw blendę naprzeciwko niego. Blenda nie jest dużym wydatkiem, ale dla oszczędnych też jest rozwiązanie. Zastąpisz ją kawałkiem sztywnego kartonu owiniętego folią aluminiową lub po prostu dużą, białą kartką.

Zwróć uwagę na tło zdjęcia

Kluczem do naprawdę jasnych zdjęć produktów do sklepu internetowego jest dobrze dobrane tło. Najlepiej, aby było ono po prostu białe – biała ściana, rozpostarte (i koniecznie uprasowane!) prześcieradło, narzuta czy (w przypadku zdjęć typu flatlay) biały stół, kawałek dykty czy rozłożony na podłodze biały brystol zrobią robotę. Od białego tła światło odbija się najlepiej, dzięki czemu cała kompozycja jest rozświetlona, a cienie zmniejszone. Jeśli w kadrze mają się znaleźć dodatkowe elementy, zadbaj o to, by one również były maksymalnie jasne lub wręcz przeciwnie – ciemne. Tak, by kontrastowały z jasnym tłem. 

aparat fotograficzny

Ustawienia aparatu

Chociaż końcowy efekt zależy głównie od odpowiedniego przygotowania miejsca pracy, to ustawienia sprzętu, jakim robisz zdjęcia, też są nie bez znaczenia. Dziś nawet aparaty w smartfonach dają opcje zmiany ustawień, którymi warto się pobawić, by uzyskać możliwie jak najjaśniejszy efekt. Oczywiście, aparat fotograficzny sprawdzi się lepiej i pozwoli ustawić wszystkie parametry dokładnie tak, jak chcesz. Moim zdaniem nie warto jednak w niego inwestować, kiedy ma służyć wyłącznie do robienia zdjęć produktów. Jeśli masz już wydać pieniądze, lepszym pomysłem będzie współpraca z doświadczonym fotografem produktowym.

Dysponujesz aparatem fotograficznym? Sprawdź, czy daje Ci on możliwość ręcznego dostosowania tych parametrów:

Przysłona

Wartość przysłony określana jest liczbą oznaczoną po literze f. Im niższa wartość przysłony, tym jaśniejsze zdjęcie, ale jednocześnie mocniej rozmyte elementy w tle.

Czas naświetlania

Przy słabym oświetleniu czas naświetlania powinien być dłuższy, a przy mocnym świetle – krótszy. Szybko zauważysz, że długi czas naświetlania daje efekt jasnego zdjęcia, ale jednocześnie wymaga znacznie większej stabilizacji. Tu zwykle przydaje się już statyw.

Wartość czułości ISO

Im wyższa wartość ISO, tym jaśniejsze będzie Twoje zdjęcie. Musisz jednak wiedzieć, że im wyższa wartość, tym jednocześnie mniejsza czułość sensora, a więc więcej szumów na zdjęciu. Dlatego tak istotne jest dobre doświetlenie zdjęcia – wówczas przy niskich parametrach ISO jesteś w stanie wykonać jasne i jednocześnie wyraźne zdjęcie z nasyconymi kolorami.

Jak obrobić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Dziś większość mankamentów zdjęć produktowych da się naprawić za pomocą obróbki. Oczywiście, każde zdjęcie wymaga indywidualnej oceny, ale przy obróbce zdjęć produktów do sklepu e-commerce warto się trzymać poniższych kroków:

  • Rozjaśnij tło.
  • Podnieś kontrast.
  • Popraw temperaturę zdjęcia.
  • Popraw balans bieli (tu przydaje się narzędzie kolor selektywny).
  • Rozjaśnij lub usuń zbędne cienie.
studio fotograficzne

Profesjonalny sprzęt do fotografii produktowej

Te naprawdę profesjonalnie wyglądające zdjęcia produktów wymagają inwestycji i ciężko jest od tego uciec. Kiedy produktów jest dużo, warto ułatwić sobie zadanie i cały ten proces nieco przyspieszyć. Szczególnie jeśli nie masz możliwości robienia zdjęć w świetle naturalnym. Z pomocą przychodzi profesjonalny sprzęt, jakim zwykle dysponują fotografowie. W co moim zdaniem warto zainwestować, by robić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Namiot bezcieniowy

Jak wskazuje sama nazwa, namiot bezcieniowy służy do robienia zdjęć bez niechcianego w e-commerce efektu cienia. Zapobiega powstawaniu ciemnych plam na fotografowanych przedmiotach, a co więcej – sprawia, że otoczenie nie odbija się od lustrzanych elementów (jak np. szkła w okularach czy guziki żakietu). Zdjęcie wykonane w namiocie bezcieniowym ukaże wszystkie szczegóły zdjęcia, ukazując kupującemu szczegółowy widok na każdy walor produktu. Namioty bezcieniowe mają dołączone panele LED, które pozwalają odwzorować na zdjęciu rzeczywiste kolory.

Oświetlenie studyjne

Dobry fotograf produktowy wykorzystuje co najmniej trzy różne źródła światła (choć zwykle im ich więcej, tym lepiej dla zdjęć). Pozwala to na większą kontrolę efektu końcowego, lepszą jakość fotografii, zachowanie maksymalnie naturalnych kolorów oraz mniej późniejszej obróbki. Jeśli chcesz więc uzyskać jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego, a nie masz dostępu do światła naturalnego, lampa błyskowa wbudowana w aparat (czyli popularny flash) raczej nie wystarczy. Warto wyposażyć się w profesjonalne lampy studyjne. Do ukierunkowania i odpowiedniego skupienia światła służą różnego rodzaju klosze, wrota czy strumienice. Jeśli zależy Ci na efekcie miękkiego światła i pozbyciu się cieni, dobrze sprawdzą się parasolki rozpraszające lub softboksy. Z punktu widzenia efektu równie ważne co same lampy są też odpowiednie żarówki. Dużą popularnością cieszą się świetlówki o temperaturze barwowej zbliżonej do naturalnego światła słonecznego oraz panele LED o barwie dziennej.

Dobre zdjęcie oddające wszystkie walory produktu to podstawa sprzedaży produktów w internecie. Jeśli dopiero zaczynasz i nie chcesz inwestować w fotografa produktowego, jak najbardziej możesz robić zdjęcia w domu. Jeżeli jednak oczekujesz perfekcyjnych rezultatów, warto posłużyć się pomocą specjalisty. To oszczędność czasu, nerwów, a w większości przypadków – również pieniędzy.

5 thoughts on “Jak zrobić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *