Prowadzisz swój sklep internetowy z odzieżą? Planujesz własną markę modową? A może po prostu robisz wyprzedaż szafy na Vinted? Niezależnie od tego, na jaką skalę sprzedajesz ubrania i kto jest Twoim potencjalnym klientem, jedno się nie zmienia. Dobre zdjęcia produktowe to podstawa sukcesu. Robienie sprzedażowych zdjęć odzieży wcale nie jest takie proste – diabeł tkwi bowiem w szczegółach. Za jeden z takich szczegółów uważam samo przygotowanie ubrań do zdjęć. Jak się za to zabrać? Dziś postaram się na to pytanie odpowiedzieć!
Jak przygotować ubranie do zdjęć – najważniejsze zasady
Zacznijmy zatem od podstaw. Każdą odzieżową sesję zdjęciową należy zacząć od planu. Zbierz wszystkie ubrania, które zamierzasz sfotografować, a następnie dokładnie je przejrzyj.
- Sprzedajesz odzież używaną? Upierz ją, jeśli widać na niej jakiekolwiek ślady użytkowania. Wszelkie plamy i kurz znacznie bardziej rzucają się w oczy, jeśli potraktujemy je lampą błyskową aparatu.
- Uprasuj ubranie, jeśli jest taka potrzeba. Obiektyw „wyciąga” na światło dzienne nawet najdrobniejsze zagniecenia. Z doświadczenia wiem, że najlepiej w tym celu sprawdza się żelazko parowe.
- Schowaj metki i cenówki (o ile nie sprzedajesz odzieży np. na Vinted, gdzie metki są oznaką nowości ubrań – w takim wypadku dobrze będzie je pokazać).
- Obetnij wszelkie nieestetycznie wyglądające nitki.
- Usuń zmechacenia i pyłki za pomocą rolki do ubrań. Nawet jeśli nie widzisz ich gołym okiem, aparat je wychwyci!
Oczywiście, sam wygląd ubrania to nie wszystko. Równie ważnym aspektem co sama schludność odzieży, jest sposób jej prezentacji na zdjęciu. Pozwól, że krótko omówię, jak przygotować ubrania do każdego z najpopularniejszych typów fotografii produktowych.
Jak przygotować dodatki do packshota?
W branży odzieżowej zdjęcia typu packshoty robi się głównie w przypadku obuwia, torebek i akcesoriów. Główną zasadą jest fotografowanie ich w taki sposób, by oddać to, jak wyglądają w rzeczywistości. Używane buty i torebki (szczególnie te skórzane) warto potraktować odpowiednim preparatem, który je nabłyszczy. W przypadku obuwia sportowego dobrze jest też wymienić sznurówki na nowe. To koszt kilku złotych, a diametralnie zmienia to, jak buty prezentują się na zdjęciu. Wnętrze torebek i niektórych portfeli zalecam wypchać, by nadać im odpowiedniego kształtu.
Jak przygotować ubranie do flatshota i zdjęcia na wieszaku?
Flatshoty ubrań to najpopularniejszy typ zdjęć, jaki znajdziemy na aukcjach z odzieżą używaną. Wykorzystują je także niektóre sklepy (szczególnie, jeśli produktów jest sporo, a budżet nie pozwala na zatrudnienie fotografa). Sama często fotografuję w ten sposób zdjęcia odzieży dziecięcej, kiedy rozmiary manekinów są zbyt duże i ubrania po prostu nie pasują. Podczas przygotowywania ubrania do zdjęcia „na płasko” najważniejsze będzie jego precyzyjne ułożenie. Odzież musi być rozprasowana, ale położona „miękko” – tak, aby nadać materiałowi kształt i charakter. Znajdź możliwie jak największą powierzchnię płaską. Nie zapomnij o ekspozycji wszystkich istotnych elementów ubrania, np. kaptura w bluzie czy paska przy płaszczu.
Jak przygotować ubranie do zdjęcia typu duch lub na manekinie?
Zarówno zdjęcia na manekinie krawieckim, jak i fotografie typu duch wymagają użycia odpowiedniego manekina (o manekinach w fotografii produktowej pisałam w osobnym artykule). Ubranie powinno być jak najlepiej dopasowane do jego rozmiaru. Zazwyczaj manekiny mają rozmiar S/M (lub 36/38), ale jeśli Twoje ubrania tego wymagają, warto zainwestować w specjalne manekiny, np. z umięśnioną sylwetką, manekiny plus size lub manekiny dziecięce. Pamiętaj, że zbyt duże ubranie będzie luźno zwisać, nie eksponując tego, jak powinno prawidłowo leżeć na sylwetce. W przypadku za dużych ubrań warto niekiedy posłużyć się klipsami lub szpilkami i podpiąć odstające fragmenty materiału w niewidocznych miejscach. Jeśli ubrania są z kolei za małe, poszukaj mniejszego manekina lub zdecyduj się na inny rodzaj fotografii, np. zdjęcie na modelce czy modelu.
Jak przygotować ubranie do zdjęcia na modelce?
Czasem zdjęcie typu duch nie wystarcza. Klienci (szczególnie w internecie!) lubią wiedzieć, jak dane ubranie układa się na człowieku – jak leży na sylwetce lub po prostu, dokąd sięgają rękawy czy nogawki. Tu idealnie sprawdzają się zdjęcia na modelce. Przygotowanie ubrań do zdjęć na modelce wygląda tak samo, jak w przypadku zdjęć na manekinach. Tutaj również przy zbyt luźnych ubraniach można zastosować trick z podpięciem materiału. Oczywiście jest to jednak ostateczność i nigdy nie powinno służyć do oszukiwania klientów.
Zlecenie zdjęć ubrań fotografowi produktowemu
Przy nieco większym budżecie warto zainteresować się usługą profesjonalnego fotografa produktowego – najlepiej takiego, który specjalizuje się właśnie w zdjęciach odzieży. Ekspert nie tylko dysponuje odpowiednim sprzętem – zarówno do fotografii, jak i obróbki zdjęć – ale też wie, jak zaprezentować ubranie, by uwypuklić jego zalety. Doświadczony fotograf już po krótkiej rozmowie będzie w stanie doradzić, które typy zdjęć sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku.
Współpraca z fotografem produktowym to też ogromna oszczędność czasu – a to jest dla przedsiębiorców na wagę złota. Ja w moim studiu wszystkim zajmuję się za klientów. Ubrania mogą przywieźć do mnie osobiście lub wysłać kurierem (przejmuję na siebie cały proces logistyczny – od odebrania towaru, przez jego zapakowanie, aż po odesłanie do klienta). Na miejscu prasuję i kształtuję odzież oraz wypycham akcesoria. Wszystkie zdjęcia oznaczam kodami kreskowymi produktów. W przypadku wielu podobnych produktów o różnym nadruku (np. T-shirtów), jestem w stanie nanieść na pojedyncze zdjęcia odpowiednie elementy graficzne. Dzięki temu klienci nie muszą wysyłać mi każdej ze sztuk produktów z osobna.
Jeśli klienci zamawiają zdjęcia na modelkach, np. lookbooki w studiu czy sesje plenerowe, moja ekipa odpowiada za wszystko od początku do końca – od dobrania modelek, wizażystów i fryzjerów, poprzez przygotowanie ubrań, aż po poprawianie ich ułożenia w trakcie sesji. Klient powinien jednak wcześniej możliwie szczegółowo opisać mi koncepcję sesji oraz poszczególne stylizacje. Zazwyczaj osoba odpowiedzialna za koordynację kolekcji jest obecna na planie podczas sesji. Poprawne przygotowanie i ułożenie ubrania, obuwia czy akcesoriów to w fotografii modowej ponad połowa sukcesu. Mam nadzieję, że teraz nie popełnisz podstawowych błędów – niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia własnym ubraniom na Vinted, czy ruszasz ze swoim sklepem internetowym. Jeśli szukasz fotografa produktowego, który specjalizuje się w zdjęciach modowych, skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością pomogę wydobyć z Twoich produktów piękno.
- Co to jest packshot i dlaczego to konieczność w sklepie online?
- Jak robić zdjęcia ubrań na Instagram? – porady od fotografa mody.
- Jak robić zdjęcia na Vinted? Porady fotografa produktowego.
- Zdjęcia produktowe w plenerze – jak wygląda sesja w plenerze?
- Jak zrobić jasne zdjęcia produktów do sklepu internetowego?
Fajnie napisane, można się sporo nauczyć ?
Dla mnie to artykuł bardzo na czasie, bo akurat będę wystawiać ubrania na sprzedaż. 🙂
Cieszę się 😀
Bardzo fajny artykuł i bardzo fanie napisany 😀
Dobre zdjęcia to połowa sukcesu
Fajny artykuł. Bardzo przydatny
Bardzo ciekawy artykuł, cieszę się, że go przeczytałam.