zdjęcie z modelką
Marki modowe generują na Instagramie ogromne zyski. Wizualny charakter aplikacji stwarza idealne warunki do promowania odzieży. Tylko jak robić zdjęcia ubrań na Instagram, by wybić się na tle ogromnej konkurencji? Postanowiłam zebrać najważniejsze wskazówki – nie tylko na temat samego robienia zdjęć, ale też planowania feedu, który przykuwa wzrok. Oto instagramowy poradnik od profesjonalnego fotografa modowego!

Zaplanuj wizerunek marki na Instagramie

Masz własną markę modową? A może dopiero planujesz ją założyć i zastanawiasz się, co zrobić, by zdobyć klientów? Nawet najbardziej jakościowe ubrania nie będą się sprzedawać, jeśli nie zaplanujesz, jak chcesz to zrobić. Wielu właścicieli marek odzieżowych często zapomina, że prowadzenie Instagrama i zdjęcia produktów powinny być elementem większej strategii.

A uwierz – jest o co walczyć! Według raportu Digital 2022 co piąty użytkownik Instagrama w Polsce to młoda kobieta w wieku do 24 lat. Statystyki mówią, że to właśnie kobiety stanowią większość spośród pond 27,2 milionów zarejestrowanych Polaków. Jeśli targetem Twojej marki odzieżowej jest właśnie ta grupa, zaplanowanie wizerunku marki na Instagramie powinno być koniecznością. 

Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim klimat oraz motyw przewodni całego profilu, który będzie spójny z ogólną filozofią marki. Jeszcze przed stworzeniem konta zastanów się nad ogólną kolorystyką czy powtarzającymi się elementami feedu. Spójny wizualnie profil jest klimatyczny i przyjemny dla oka. A właśnie takie konta zachęcają do naciśnięcia przycisku „obserwuj”. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Instagramem marki modowej, możesz skorzystać z aplikacji do planowania feedu, takich jak Iconosquare czy Sked Social.

sesja zdjęciowa w plenerze

Przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej

Ważnym etapem pracy nad Instagramem marki modowej jest planowanie sesji zdjęciowych. Dobre technicznie, ciekawe zdjęcia zwiększają zasięgi, a co za tym idzie – generują zyski. Liczba sesji uzależniona jest zwykle od częstotliwości wypuszczanych kolekcji, jednak nie jest to regułą. Przemyśl też szczegóły sesji: jakiego rodzaju zdjęć (lookbooki, detale, sesje plenerowe) potrzebujesz i w jakiej ilości? Nie zapominaj, że Instagram marki modowej to nie tylko klasyczne posty, ale też reklamy czy Stories. 

Każda sesja zdjęciowa powinna mieć z góry określony klimat, który odda charakter ubrań czy całej kolekcji. Dużą rolę odgrywają tutaj dodatki (biżuteria, makijaż czy fryzura modelki) oraz samo miejsce wykonania sesji. Jeżeli planujesz ujęcia plenerowe, odwiedź wcześniej wybrane miejsce, aby ocenić możliwości, jakie oferuje dana lokalizacja (jak pada światło, gdzie stworzysz najciekawsze kadry itp.). Osoby, które współpracują z profesjonalnym fotografem produktowym, mają tu znacznie mniej pracy, bo często to właśnie na jego barkach spoczywa zasugerowanie miejsca czy kadrów.

Rodzaje zdjęć produktowych:

  • Flatshoty – wykonywane z góry na leżący płasko obiekt. Najlepiej sprawdzają się w fotografowaniu akcesoriów modowych, takich jak biżuteria czy buty.
  • Lookbooki studyjne i plenerowe – zdjęcia z udziałem modelek przyciągają największą uwagę obserwatorów. Te dane są poparte psychologią; zdjęcia, na których pojawia się twarz, generują 38% więcej polubień i 32% więcej komentarzy niż te bez twarzy.
  • Zdjęcia typu close up – zbliżenia na detale. Najlepsze do uchwycenia ciekawych, wyróżniających produkt szczegółów (oryginalnych guzików czy faktury materiału).

Na Instagramie najlepiej sprawdza się mieszanka wszystkich typów zdjęć. Dzięki temu profil jest ciekawy i nie zanudzi obserwujących monotonią kadrów. Różne rodzaje zdjęć jednego produktu można publikować w ramach karuzeli (czyli galerii kilku zdjęć). Podobnie jak w sklepach internetowych, im więcej zdjęć danego produktu, tym większa szansa na jego zakup.

Jak robić zdjęcia ubrań na Instagram, które wyglądają profesjonalnie?

Tutaj nie ma drogi na skróty. Jeżeli chcesz samodzielnie robić zdjęcia na Instagram własnej marki, zainwestuj w porządny aparat. Korzystanie z aparatów jest dziś standardem w branży. Według badania z 2018 roku ponad 87% kupujących uznaje fotografie produktowe za kluczowy element w budowaniu pozytywnych doświadczeń zakupowych.

Odpowiednie oświetlenie

Na sesjach plenerowych pracuje się głównie ze światłem naturalnym, więc warto wykorzystać jego atuty. Możesz spróbować złapać promienie zachodzącego lub wschodzącego słońca (podczas tak zwanej złotej godziny) lub wyszukać promienie przebijające się przez elementy krajobrazu. W profesjonalnej fotografii produktowej wykorzystuje się również specjalne blendy, które odbijają światło i doświetlają sylwetkę modelki. Równie przydatne są dodatkowe lampy, a także softboxy.

Tło i dodatki

Przy sesjach studyjnych warto zainwestować w ciekawe tło i dodatki. Oto kilka wskazówek ode mnie:

  • Wykorzystaj różne rodzaje tła – na rynku dostępne są tła materiałowe, kartonowe czy winylowe.
  • Postaw na minimalizm – makijaż, fryzura czy biżuteria nie powinny odwracać uwagi od docelowego produktu.
  • Autentyczność jest w cenie – warto pokazać produkt codziennych sytuacjach. Sportowa koszulka przedstawiona na mężczyźnie dźwigającym ciężary zadziała lepiej niż kolejne zdjęcie na białym tle.
  • Tło uzupełnieniem produktu – sprzedając marynarki, postaw na stylizowaną sesję biurową. Szyjesz delikatne, kobiece sukienki? Zdjęcia na tle kwiecistej łąki na pewno trafią do serc miłośniczek klimatów boho czy cottagecore.

Aby zdjęcia na Instagramie przebiły się spośród konkurencji, trzeba oferować coś więcej niż ładny produkt. Sesje muszą opowiadać spójną historię czy filozofię marki, z którą obserwujący mogą się utożsamić. Profesjonalny fotograf za pomocą zdjęć potrafi wzbudzić dokładnie te emocje, które są cenne z perspektywy strategii marki.

Filtry

Instagram powoli zmienia swoje oblicze, a era upiększeń, mocnych filtrów czy blurowania niedoskonałości powoli odchodzi w niepamięć na rzecz autentyczności. Jeżeli chcesz stosować filtry, pamiętaj o zachowaniu umiaru, by nie zmieniały rzeczywistych kolorów produktu. Podkręcając parametry kolorystyczne zdjęć, trzymaj się określonej wcześniej tonacji. Zalecam wybrać maksymalnie 2 filtry i konsekwentnie się ich trzymać. Jeśli jest ich za dużo, zaburzą spójność wizualną profilu. A tego nawet najlepsza sesja nie będzie w stanie uratować.

Postprodukcja

Chociaż znajomość programów do obróbki graficznej jest mile widziana, to przy Instagramie nie jest to obowiązek. Przy edycji zdjęć na Instagram marki modowej możesz skorzystać z tak zwanych presetów, czyli gotowych „filtrów”. Dzięki automatycznej zmianie różnych parametrów pozwalają błyskawicznie przystosować zdjęcie do konkretnej kolorystyki. Są ogromnym ułatwieniem dla wszystkich zabieganych właścicieli Instagrama – jedno kliknięcie wystarczy, aby nadać wspólny klimat wszystkim zdjęciom z sesji. Według statystyk najwięcej polubień generują zdjęcia jasne, o niskim nasyceniu barw oraz z widocznym kolorem przewodnim. Warto mieć te dane w pamięci, szczególnie przy edycji tak „nudnych” zdjęć jak flatshoty.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje aplikacja.

W poradniku o tym, jak robić zdjęcia ubrań na Instagram, nie mogłabym pominąć technicznych możliwości samej aplikacji.

Rolki, Gify i Stories

Reels, czyli tak zwane rolki to klipy video o długości maksymalnie 60 sekund. Dynamiczne rolki na Instagramie pozwalają na kreatywne zaprezentowanie produktu z wykorzystaniem całego arsenału efektów specjalnych – w tym gotowych już nagrań, muzyki czy zmian tempa.

W ramach karuzeli na Instagramie warto dodawać GIF-y (stworzone ze zdjęć seryjnych), które sprawdzą się do zaprezentowania materiału w ruchu (np. zwiewnej sukienki) lub wyeksponowania detali. Stories to miejsce, w którym wskazany jest większy luz. Spontaniczne zdjęcia zrobione smartfonem przyciągną uwagę obserwujących skuteczniej niż przemyślane fotografie z sesji.

Posty sprzedażowe i zakładka „Zakupy”

Jeżeli prowadzisz profil biznesowy i połączysz go z firmowym kontem na Facebooku, możesz wykorzystać Instagram do bezpośredniej sprzedaży produktów. Wystarczy uruchomić zakładkę „Zakupy”, a następnie dodawać do postów odpowiednie odnośniki do Twojego sklepu internetowego. Do tego typu postów najczęściej wykorzystuje się zdjęcia typu packshot, ale klasyczne lookbooki również się sprawdzą.

Wielkość zdjęć

Zdjęcia na Instagram powinny mieć proporcje 4:5 (1080 na 1350 pikseli), 1:1 (1080 na 1080 px) lub 1,91:1 (1080 na 608 px). Do Stories zaleca się używać plików 1080 x 1920 px, a do rolek (Reels) – 1080 x 1920 px. Dobrze jest o tym pamiętać jeszcze podczas sesji czy na etapie wybierania zdjęć, które trafią na profil. Aplikacja często wymusza przycinanie zdjęć, co może zaburzać oryginalnie zaplanowane kadry.

Zaplanowana strategia marki i wysokiej jakości zdjęcia tworzące spójny wizualnie feed to klucz do sukcesu Instagrama marki odzieżowej. Dzięki odpowiedniej wiedzy, jak robić zdjęcia ubrań na Instagram, możesz się tym zająć samodzielnie. Jeżeli chcesz jednak skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa produktowego, zapraszam do kontaktu.

17 thoughts on “Jak robić zdjęcia ubrań na Instagram? – porady od fotografa mody.”

  1. Fajny artykuł, jasno i ciekawie opisane. O tym że dobre zdjęcie to połowa sukcesu, przekonał się chyba każdy kto pierw zdrobil zdjęcie które uznał a świetne a po kilku dniach skasował bo okazało się że jest do „bani”.

  2. Marki modowej nie mam, ale za to robię zdjęcia mojemu papierowemu rękodziełu i nie jest to łatwe:) wpis doceniam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *