sesja w plenerze
Zapewne każdy właściciel sklepu z oryginalnymi produktami własnej marki nie raz zastanawiał się nad tym, jak zaprezentować je na zdjęciach, by sprzedawać więcej. W końcu nie ma sprzedaży bez dobrych zdjęć produktowych! Tylko jak ukazać towar w atrakcyjny sposób, by przyciągać wzrok odpowiednich klientów i jednocześnie budować wizerunek marki? Tu przydaje się sesja w plenerze. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy warto zainwestować w fotografię produktową w plenerze, dziś dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na start.  

Dlaczego zwykłe zdjęcia produktowe czasem nie wystarczą?

Nie trzeba znać się na e-commerce, by wiedzieć, że większość zdjęć produktów w sklepach internetowych to wynik profesjonalnych sesji w studiach. Dostęp do całego bogactwa sprzętu fotograficznego (jak odpowiedniego tła, oświetlenia studyjnego czy namiotów bezcieniowych) pozwala na szybkie wykonanie serii zdjęć produktów w doskonałej jakości. Takie packshoty czy nawet sesje z modelami są idealnym wyborem do sklepów internetowych. Po pierwsze, nie zawierają niepotrzebnego tła, które mogłoby odwracać uwagę klientów od sprzedawanego produktu. Po drugie, pozwalają klientom obejrzeć go z różnych perspektyw i w dużym powiększeniu.

Tego typu zdjęcia mają jednak jeden duży minus, który bywa szczególnie dotkliwy w przypadku niektórych branż. Nie są bowiem w stanie oddać klimatu oraz charakteru marki, konkretnego produktu lub kolekcji. Co więcej, często bywają mało atrakcyjne. Mogą się przez to nie nadawać do dużych kampanii, np. w prasie, reklamie zewnętrznej czy nawet w internecie.

sesja zdjęciowa plener

Sesja w plenerze – kiedy zainwestować w ten typ fotografii produktowej?

Świetnym rozwiązaniem, które pozwala oddać charakter marki, wyróżnić ją na tle innych i jednocześnie ukazać produkty w świetnej jakości, są zdjęcia produktowe w plenerze. Niestandardowe, klimatyczne otoczenie może znacząco podnieść atrakcyjność oferty. Taka sesja w plenerze nie powinna oczywiście zastąpić klasycznych zdjęć produktowych wykonanych w studiu fotograficznym. Jest jednak fenomenalnym dodatkiem, który w wielu przypadkach okazuje się niezbędny.

Produktowe sesje w plenerze to typ zdjęć, które często zamawiają marki z branż:

 • odzieżowej (szczególnie przy wypuszczaniu nowych kolekcji),
 • beauty,
 • biżuteryjnej,
 • motoryzacyjnej,
 • żywnościowej i alkoholowe,
 • zoologicznej,
 • dziecięcej,
 • elektronarzędzi,
 • wszystkie marki premium.
sesja zdjęciowa plener

Sesja w plenerze – przygotowanie koncepcji fotografii produktowej

Zdecydowałeś, że produktowa sesja w plenerze to coś, czego Twoja marka potrzebuje? Świetnie! Jak zatem przygotować się do takiej sesji? Ja jako profesjonalny fotograf produktowy specjalizuję się w sesjach dla branży odzieżowej. Moimi klientami najczęściej są właściciele małych lub średnich polskich brandów; czasem zdarza mi się współpracować także z agencjami, które odpowiadają za identyfikację wizualną oraz kampanie reklamowe danych marek. Ten artykuł piszę więc z doświadczenia w pracy przy sesjach w plenerze przede wszystkim dla branży odzieżowej.

Krok pierwszy to ustalenie celu sesji oraz produktów, jakie mamy zademonstrować. To ważne, czy sesja w plenerze ma ukazywać cały asortyment marki, czy może pojedynczą kolekcję (lub jej fragment). Charakter i grupa docelowa klientów ubrań pełnią fundamentalną funkcję podczas dobierania klimatu sesji; podobnie jak przeznaczenie zdjęć. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem współpracy z fotografem, dokładnie przejrzeć jego portfolio. Poznaj jego prace, zobacz, jaki jest jego styl i zastanów się, czy na pewno nadajecie na podobnych falach. Każdy fotograf – nawet produktowy – ma inną wrażliwość i inny zmysł estetyczny. Koncepcja oraz miejsce sesji mogą być ustalane zarówno przez fotografa (jeśli nie masz na nią pomysłu i ufasz doświadczeniu eksperta) lub wspólnie z nim.

sesja w plenerze

Przygotowanie produktów oraz modeli do sesji w plenerze

Masz już wybranego fotografa i ustaliliście koncepcję oraz miejsce sesji w plenerze? Pora na doprecyzowanie szczegółów, takich jak modelki, styliści, wizażyści czy fryzjerzy. Doświadczeni fotografowie mają grono zaufanych osób, z którymi często wykonują sesje, więc jeśli dopiero zaczynasz, z pewnością dobiorą dla Ciebie odpowiedni zespół. Możesz też samodzielnie skontaktować się z osobami (np. agencjami modelek, jeśli marzysz, by w Twojej kampanii pojawiły się konkretne twarze), z którymi chcesz współpracować.

Zawsze po stronie marki leży natomiast dobranie stylizacji do zdjęć. Dobrze, jeśli na planie zdjęciowym obecna będzie osoba, która dopilnuje, by na modelkach pojawiły się odpowiednie stroje czy dodatki (a także czy są nałożone prawidłowo i właściwie eksponują walory produktów). Ta obecność nie jest jednak konieczna. Sama jako fotograf produktowy preferuję kameralne sesje (choć przy niektórych sesjach potrzebny jest asystent; innym razem kampania wymaga kilku wizażystów czy fryzjerów), więc moi klienci wytyczne dotyczące stylizacji często po prostu wcześniej mi wysyłają. Nigdy nie doświadczyłam z tego powodu żadnych problemów, a dla wielu właścicieli marek takie rozwiązanie jest na wagę złota. Pamiętaj tylko o poprawnym przygotowaniu produktów do zdjęć.

sesja w plenerze

Ile kosztuje sesja w plenerze, czyli jak się rozliczyć za fotografię produktową?

W przypadku produktowej sesji w plenerze rozliczenie może się odbyć na dwa sposoby. Niektórzy preferują stałą, określoną wcześniej stawkę za całą sesję. Wcześniej należy tu ustalić konkretną liczbę wyretuszowanych zdjęć (dodatkowe zdjęcia są wówczas płatne od sztuki). Można także podzielić płatność na dwa rozliczenia – jedno za sam czas pracy podczas sesji oraz drugie za wybrane i wyretuszowane zdjęcia. Niezależnie jednak od wybranego sposobu rozliczenia konieczne jest wcześniejsze podpisanie umowy. W wielu przypadkach (szczególnie w sesjach z modelkami, wizażystkami oraz fryzjerami) potrzebna jest także wpłata bezzwrotnego zadatku. To zabezpiecza całą ekipę w razie rozmyślenia się klienta tuż przed rozpoczęciem sesji. Sesja plenerowa to dziś prawdziwy must have dla coraz większej ilości marek, niezależnie od branży. W końcu nic tak nie buduje zainteresowania wokół produktu, nie pobudza wyobraźni i nie przyciąga spojrzeń klientów, jak klimatyczne zdjęcia. Szukasz doświadczonego fotografa produktowego, który oferuje sesje plenerowe dla marek odzieżowych? Skontaktuj się ze mną – porozmawiajmy!

15 thoughts on “Zdjęcia produktowe w plenerze – jak wygląda sesja w plenerze?”

 1. Osobiście bardzo lubię zdjęcia w plenerze, niż takie studyjne. Bardziej przekonują mnie do dokonania zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *