packshot
 Dzisiejszy świat ulega digitalizacji niemal w każdym aspekcie życia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej i chętniej robimy zakupy online. Od zeszłego roku, wzrósł też udział zakupów spożywczych, co do tej pory nie było częstą praktyką. Zastanówmy się jednak chwilę, jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy. Czy zakupy online obligują marki do podjęcia działań? Okazuje się, że tak. Już teraz podpowiemy, że chodzi o fotografię produktową.  

Co dla właścicieli sklepów oznacza ogromny udział e-commerce w rynku?

Rosnący udział e-handlu nie jest sytuacją nową. Z każdym rokiem ta gałąź gospodarki pobija rekordy. To wszystko dlatego, że przyzwyczailiśmy się do komfortu robienia zakupów z wygodnego fotela. Dodatkowo pandemia zaostrzyła ten trend. 

Nowy raport opracowany przez Gemius Polska na temat e-commerce w 2021 roku ujawnia, że 77% Polaków robi zakupy online. 

77%! To naprawdę dużo.

Raport uwidacznia jeszcze jedną rzecz. Ta informacja jest szczególnie ważna dla sprzedawców.

Aż 72% internautów kupuje odzież, akcesoria i dodatki. Czy tak wysoki odsetek kupujących odzież w sklepach internetowych ma znaczenie dla konkurencyjności przedsiębiorców? Bez wątpienia.

Wygra ten, kto ma lepsze zdjęcia, czyli dwa słowa o fotografii produktowej.

Jak kupują klienci sklepów internetowych? Oczami i emocjami. Dobre zdjęcie produktu może zadecydować, czy klient kupi u Ciebie. Przyjrzyjmy się teraz, czego wymaga od nas fotografia konkretnych produktów.

Fotografia produktowa, ghost
  • Produkty spożywcze

Branża spożywcza opiera się głównie na zdjęciach. Oczywiście zdarzają się opisy produktowe, jednak nic tyle nie powie klientowi, co dobrze wykonane zdjęcie. Najczęściej w spożywczych sklepach internetowych lub gazetkach reklamowych używane są zdjęcia stylizowane, czyli wykonane z zastosowaniem dodatkowych akcesoriów oraz odpowiednio dobranym tłem i oświetleniem. Takie sesje wymagają od fotografa wiele kreatywności, wysiłku i czasu, ale efekt wywołuje u klienta realny apetyt.

  • Kosmetyki 

Najpopularniejszą formą prezentacji kosmetyków są packshoty czyli zdjęcie przedmiotu przeznaczonego do sprzedaży. W branży kosmetycznej najczęściej są to zdjęcia opakowania produktu np. tubka z pastą lub buteleczka z szamponem. Niemniej zdarza się, że właściciel sklepu zainwestuje w mocno aranżowane zdjęcia reklamowe.

  • Sprzęt elektroniczny

Przy tego typu zdjęciach bardzo ważne jest uchwycenie realnego charakteru produktu. Razem ze specyfikacją techniczną tworzą dla klienta wartość. Trzeba wziąć pod uwagę, że ujęcia muszą być dopracowane pod każdym względem np. odpowiedniego ułożenia czy atrakcyjnego oświetlenia, ponieważ klient musi zdecydować się na kupno bez obejrzenia sprzętu na żywo. Zadaniem zdjęcia jest przybliżenie mu produktu w jak najbardziej szczegółowy sposób.

  • Ubrania

Czyli hit wśród zakupów internetowych. Z powodu popularności branży coraz więcej sklepów działających stacjonarnie otwiera swoje sklepy online. Część z nich działa wyłącznie w formule e-commerce. W związku z tym, przed właścicielami sklepów staje wyzwanie pt. 'jak się wyróżnić’. Absolutnym must have jest solidna fotografia reklamowa. Jaką formę prezentacji wybrać? Zrobić zdjęcia na płasko, w wersji 360 a może packshot czy ghost? O tym przeczytasz w innych naszych artykułach.

Oto dlaczego profesjonalne zdjęcia odzieży są tak ważne.

Odpowiedź jest prosta. Bez profesjonalnych zdjęć odzieży klienci nie zdecydują się na zakup. Dlaczego mieliby to robić akurat u Ciebie, jeżeli konkurencja ma zdjęcia, które mówią ’kup mnie’? Owszem, możesz napisać najlepsze treści, używać języka korzyści, jednak ludzie kupują oczami, zdjęcia to pierwsze, na co zwracają uwagę, to co przyciąga ich wzrok. Dlatego tak ważne jest zainwestowanie w profesjonalne zdjęcia odzieży

W tym miejscu zapraszam do mojego studia fotografii produktowej, a otrzymasz przyciągające oko zdjęcia ubrań.

Fotografia produktowa, ghost
Fotografia produktowa, ghost
Fotografia produktowa, ghost
Fotografia produktowa, ghost
Fotografia produktowa, ghost
Fotografia produktowa, ghost

13 thoughts on “Fotografia produktowa a e-commerce. Czy wiesz, jakie konsekwencje ma dla Twojego sklepu?”

  1. Fotografia produktowa to bardzo ważny dla mnie temat, ponieważ prowadzę stronę i zrobienie zdjęć moim produktom to zawsze dla mnie duże wyzwanie ?

  2. Super artykuł, miło się czyta ,tak ludzie przede wszystkim „kupują oczami ” dotego piękne zdjęcie produktu jest jeszcze bardziej kuszące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *