Jak wyróżnić swoją markę odzieżową dzięki zdjęciom modowym?

Nie da się ukryć – branża modowa to przede wszystkim zdjęcia. To na zdjęciach potencjalni klienci skupiają uwagę, to zdjęcia decydują o zakupie i to zdjęcia najbardziej pozostają w pamięci. Fotografie odzieży są jednak nie tylko niezbędną częścią świadomej sprzedaży online i offline (bo zdjęcia modowe to przecież również katalogi czy magazyny), ale też elementem, który powinien napędzać całą machinę marketingową w branży odzieżowej. Jak więc wyróżnić swoją markę odzieżową za pomocą zdjęć? Jak robią to polskie marki?

Przemyśl, jak chcesz być postrzegany

Filozofia marki powinna być wpisana w Twój plan marketingowy od samego początku. To ważne, aby jeszcze przed ruszeniem ze sprzedażą i promocją marki odzieżowej, dokładnie przemyśleć, do kogo brand jest skierowany oraz jak ma być postrzegany przez odbiorców. Marka luksusowa? Marka, która dba o środowisko? Marka, która inspiruje się krawiecką tradycją? Marka skierowana do aktywnych kobiet, do eleganckich mężczyzn, wyluzowanych nastolatków? Kiedy próbujemy być marką dla wszystkich – ostatecznie stajemy się marką dla nikogo, bo nikt nie może utożsamić się z naszym przekazem. Przemyślenie tego, co będziesz mówić potencjalnym klientom, powinno być punktem wyjścia do myślenia nad tym, jak powinieneś to robić.

Obierz określony kierunek

Na początek musimy rozróżnić dwa pojęcia: zdjęcia produktowe odzieży oraz zdjęcia modowe. Te pierwsze są fotografiami, które skupiają się przede wszystkim na tym, by jak najlepiej przedstawić produkty (do tego celu najlepiej sprawdzają się zarówno proste zdjęcia na modelkach, zdjęcia ghost, a w przypadku akcesoriów modowych – także zwykłe packshoty). Fotografie modowe, na przykład sesje do lookbooków lub profesjonalne zdjęcia plenerowe, mają za zadanie tworzyć klimat całej kolekcji, przekazywać filozofię marki oraz opowiadać jakąś historię. Wymagają pracy sztabu osób: fotografa, modelek, makijażystów czy fryzjerów.

sesja zdjęciowa plenerowa
sesja zdjęciowa plenerowa

To, jak będzie wyglądała sesja, jest omawiane wcześniej szczegółowo z fotografem. Przy tego typu sesjach ważny jest każdy szczegół – od wyglądu modelek, po rekwizyty, kadry, oświetlenie czy nawet porę dnia (jeśli chcesz uzyskać efekt romantycznej sesji, wybieraj zachód słońca; nocne zdjęcia ruchliwego miasta potrafią dodać sesji dynamizmu i podkreślić nowoczesność kolekcji; z kolei zdjęcia wykonane o poranku ułatwiają stworzenie wrażenia „świeżości”).

Zastanów się nad tłem

Lokalizacja sesji zdjęciowej dla marki odzieżowej powinna wynikać bezpośrednio z całej koncepcji. Wiele marek modowych wykorzystuje po prostu możliwości, jakie daje profesjonalne studio fotografa. Pamiętaj jednak, że takie zdjęcia wcale nie muszą oznaczać prostych kadrów na białym tle. Jeżeli chcesz, by sesja była bardziej elegancka, warto posłużyć się ciemnym tłem – to często wykorzystywany chwyt przez marki luksusowe. Marki odzieżowe, które chcą być postrzegane jako ekologiczne, wykorzystują naturalne plenery oraz kolory natury (często pojawiają się spokojne beże, zieleń i szarości). Jeśli kierujesz swój przekaz do młodszej grupy docelowej, poznaj wszystkie aktualne trendy (warto prześledzić Pinterest czy Tumblr, ale też mniej oczywisty Tik Tok). Niezwykły klimat sesji nadają też zabytkowe miejsca – tak zrobiła na przykład dwa lata temu polska marka Reserved (sesja zdjęciowa oraz film promocyjny zostały wykonane we wnętrzu Politechniki Warszawskiej).

https://www.instagram.com/p/Bn20l1gHOVw/

Chcesz naprawdę się wyróżnić? Wypróbuj mniej oklepanych połączeń – sesja odzieży sportowej w amerykańskiej restauracji, luksusowe sukienki sfotografowane w wiejskim plenerze… Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Właśnie dlatego tak ważne jest nawiązanie współpracy z odpowiednim fotografem, który sam będzie w stanie zaproponować wiele rozwiązań.

Jak mają wyglądać modelki?

Coraz więcej marek modowych świadomie odchodzi od zatrudniania wyłącznie modelek o „tradycyjnym” wyglądzie. Zauważam nieśmiałą tendencję do pojawiania się w sesjach odzieży (zarówno w sklepach internetowych, jak i magazynach) modelek oraz modeli, którzy wyróżniają się swoją „nieidealnością”. To bardzo ciekawy trend, który wzbudza pozytywne reakcje odbiorców i może w dobry sposób wybić markę ponad inne. Modele i modelki to jednak nie tylko ich fizyczność. Na to, jak ostatecznie wygląda sesja, ma wpływ wiele elementów: fryzury (luksusowe lub bardzo nowoczesne marki wykorzystują na przykład bardzo szalone uczesania), makijaż (naturalny, a może ekstremalnie artystyczny?), a nawet samo pozowanie. Wystarczy zajrzeć, chociażby na Instagram marki Kubota, by przekonać się, jak dużo o marce i jej klientach mówią właśnie pozy modeli.

https://www.instagram.com/p/B4xys6fJBma/

Postprodukcja, czyli ostateczny wygląd sesji

Finalna obróbka zdjęć modowych to nie tylko retuszowanie niedoskonałości cery czy zagnieceń na ubraniach. Przy pomocy profesjonalnych programów do postprodukcji fotograf może podkręcić kolory tak, by pomóc w uzyskaniu pożądanego klimatu sesji. To jest moment, w którym dzieje się prawdziwa magia – sesja Twojej marki odzieżowej może wyglądać bardzo nowocześnie lub bardzo retro, w zależności od tego, jak chcesz być postrzegany przez klientów. Marki dla pewnych siebie kobiet stawiają zwykle na mocne kolory. Z kolei marki, których filozofia budowana jest na delikatności i tajemnicy – używają rozmyć, niskiego kontrastu i bardzo jasnych kolorów.

https://www.instagram.com/p/CB5pPMiJ4ZE/

Zdjęcia marki odzieżowej w mediach społecznościowych

Czy zdjęcia produktów odzieżowych do mediów społecznościowych muszą różnić się od tych, dedykowanych do sklepu online lub katalogu? Nie muszą. Pamiętajmy jednak, że w mediach społecznościowych (szczególnie na Instagramie) liczy się przede wszystkim spójność. Nie jest bowiem sztuką dodać na tablicę swojej marki kilka przepięknych zdjęć produktów. Sztuką jest natomiast umiejętne tworzenie ze zdjęć kompozycji kolorystycznej, wspólnej dla całego profilu. Zastanów się nad paletą kolorów, jakie mają dominować – pastele, ciemne kolory, a może jeden powtarzający się element (np. kolor czerwony)? Takie przemyślane zamieszczanie zdjęć na Instagramie nie tylko wygląda doskonale po wejściu na profil, ale sprawia też, że marka się wyróżnia. Po pewnym czasie Twoi obserwatorzy będą w stanie natychmiast rozpoznać, które zdjęcia należą do Ciebie.

Jeśli chcesz, aby zdjęcia Twojej marki odzieżowej wyróżniały się spośród innych, nie zapominaj, że sesje modowe to nie tylko przedstawienie produktów. Nie warto obawiać się nietypowych połączeń, zaskakujących plenerów czy modelek o oryginalnej urodzie. Fotografie modowe to element długofalowego budowania wizerunku marki – każde zdjęcia na stronie sklepu i na Instagramie to kolejna cegiełka, dokładana do obrazu, jaki widzą Twoi klienci. Warto robić to z głową. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, który specjalizuje się w lookbookach i sesjach zdjęciowych z modelkami, przejdź do zakładki z ofertą.


21 thoughts on “Jak wyróżnić swoją markę odzieżową za pomocą zdjęć modowych?”

  1. Zdjęcia super?, czas zmienić podejście do sesji bo to właśnie u mnie leży..Głównie zdjęcia produktów na białym tle. Napewno skorzystam z porad ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *