Czy potrzebuję modelki do zdjęć dla sklepu odzieżowego? Odpowiedź na to pytanie zapewne Cię nie zadowoli, gdyż… to zależy. Dziś spróbuję wytłumaczyć, w jakich sytuacjach warto zainwestować w sesję u fotografa produktowego, zajmującego się zdjęciami odzieży przy współpracy z profesjonalnymi modelkami. Podpowiem też, jakie są tańsze alternatywy oraz kiedy polecam z nich skorzystać.
Jakie są możliwości finansowe Twojego sklepu?
Jak w każdym biznesie, wszystko ostatecznie rozbija się o Twój budżet. W artykule o cenach różnych rodzajów zdjęć opisałam ten temat nieco szerzej. To, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na każdy aspekt prowadzenia własnego sklepu z odzieżą, jest wyjątkowo istotną kwestią. Szczególnie na początkowych etapach działalności, kiedy nie masz jeszcze klientów, nie polecam przeznaczania całego budżetu na drogie sesje zdjęciowe. Sesje lookbook z modelkami swoje kosztują i nie jest to wina fotografów. Poza opłaceniem samej usługi fotograficznej płacisz także za pracę modelki (lub modela, a czasem też kilku), wizażystki oraz fryzjera. Wciąż jest to jednak o wiele bardziej ekonomiczna opcja aniżeli szukanie profesjonalnych modelek na własną rękę. Jako fotograf produktowy wiem, że każdy w tej branży ma kontakty do polecanych osób do współpracy, które oferują przystępne ceny.
Kim są Twoi klienci?
Jeżeli jesteś na początkowym etapie budowania swojej marki odzieżowej, być może nawet nie potrafisz wskazać, kim są konkretnie Twoi klienci lub klientki. Załóżmy jednak optymistyczną wersję, w której doskonale wiesz, kto kupuje lub mógłby kupować ubrania z Twojego sklepu. Czy są to osoby, które szukają produktów wysokiej jakości czy raczej atrakcyjnej ceny? Czy zwracają uwagę na skład, materiały, pochodzenie ubrań i sposób ich produkcji? Czy są w stanie dużo wydać? Jak to się przekłada na Twoje ceny – czy oferujesz konkurencyjne ceny, czy raczej stawiasz na klienta „z wyższej półki”? To wbrew pozorom niezwykle istotne w prowadzeniu biznesu w branży odzieżowej, gdyż bezpośrednio przekłada się na to, jakich zdjęć będą Twoi klienci oczekiwać. Jeśli Twoim celem jest zaskarbienie sobie klientek z nieco „grubszym” portfelem, polecam inwestowanie w zdjęcia na profesjonalnych modelkach już na samym początku. Nie bez powodu użyłam tutaj słowa „inwestowanie” – wydane na sesję pieniądze powinny Ci się zwrócić (o ile oczywiście wraz z wysoką ceną oferujesz równie wysoką jakość ubrań).
Jak chcesz pozycjonować swoją markę?
To, jak chcesz, aby Twoja marka odzieżowa była postrzegana przez klientów, również ma wpływ na to, czy powinieneś zamówić zdjęcia wykonane na profesjonalnych modelkach. Jeżeli Twoim celem jest budowanie wizerunku marki, która ceni sobie wysoką jakość i dbałość o detale, równie zadbane powinny być także zdjęcia. Można oczywiście skorzystać z tańszej oferty fotografów produktowych i zamówić zdjęcia ghost (czyli zdjęcia „duchy”), jednak większość klientów zdecydowanie woli oglądać ubrania na żywych osobach.
Gdzie sprzedajesz swoje produkty?
Tutaj wchodzimy na teren platform, na jakich sprzedajesz swoje ubrania lub dodatki. W sieci obecnie aż roi się od marketów aukcyjnych, na których zaczynało swoją działalność wiele modowych marek (mowa tutaj na przykład o Allegro, Deco Bazaar, Pakamera czy Showroom). Dochodzi też do tego sprzedaż za pomocą mediów społecznościowych (ciekawe funkcje oferuje na przykład Instagram). Tutaj zdjęcia produktów bardzo często wykonywane są przez same właścicielki sklepów – na modelach lub nie. Przeglądając wiele sklepów z odzieżą zakładanych na platformach abonamentowych typu Shoper, Shoplo czy Shopify również zauważam tendencję do samodzielnych zdjęć produktowych, nierzadko wykonywanych w lustrze. Czy coś w tym złego? Absolutnie nie! Jeśli jednak chcesz, aby Twoja marka postrzegana była jako profesjonalna, warto zadbać nie tylko o własny sklep na osobnym serwerze, ale również o zdjęcia z sesji z modelami. Wiele osób wciąż nie postrzega marek, reklamujących się takimi „domowymi” zdjęciami za wiarygodne. Pamiętaj też, że zdjęcia katalogowe także powinny zostać wykonane przez fotografa produktowego – również z pomocą modelek.
Jakie są alternatywy dla profesjonalnych zdjęć na modelach?
Jest jedna święta prawda na temat prowadzenia sklepów internetowych z odzieżą – bez zorganizowania dobrych zdjęć nie sprzedasz ubrań. Zupełnie inaczej wygląda tu kwestia korzystania z dripshippingu (czyli modelu sprzedaży, w którym Ty jako sklep otrzymujesz od hurtowni zarówno produkty, jak i profesjonalne zdjęcia). Jeśli jednak to Ty, nie hurtownia odpowiadasz za produkcję ubrań, warto zadbać o to, by były możliwie jak najlepsze – nawet gdy nie masz dużego budżetu. Co polecam w takich wypadkach?
Zdjęcia typu duch
Co prawda zdjęcie „na duchu” nie odda klimatu kolekcji, ale będzie w stanie ukazać krój ubrania i to, jak materiał zachowuje się na ciele. To całkiem efektywna alternatywa dla lookbooków na modelkach, dedykowana raczej początkującym markom odzieżowym. Plusem jest to, że wykonuje je fotograf produktowy. Są więc poddane postprodukcji, podczas której usuwa on wszelkie mankamenty produktów. Oczywiście idealnym sprzedażowo rozwiązaniem jest wykorzystywanie jednocześnie zarówno zdjęć na modelce i „na duchu” jednocześnie (warto spojrzeć, jak to wygląda chociażby na stronie sklepu Modne Duże Rozmiary). Więcej na ten temat pisałam w artykule o tym, czy warto inwestować w ghosty.
Zdjęcia na… sobie
Zdjęcia dla swojej marki odzieżowej możesz także wykonywać na sobie w lustrze! Wiele właścicielek początkujących firm tak robi – z sukcesem. Bardzo częstym zabiegiem jest wykorzystywanie takich luźnych, „freestylowych” zdjęć szczególnie przy promocji w mediach społecznościowych. Do pomocy warto też zaangażować znajomych lub rodzinę. W dzisiejszych czasach każdy z nas może być modelem. Aranżując przestrzeń do własnych zdjęć produktowych, pamiętaj o kilku zasadach:
Światło: unikaj sztucznego oświetlenia lub korzystaj z białego, miękkiego światła (do doświetlenia przydaje się blenda lub zwykły biały karton)
Statyw: jeśli masz możliwość wykonania zdjęć z pomocą statywu, zawsze z tego korzystaj. To wpłynie na jakość fotografii.
Otoczenie: warto zaaranżować pokój do sesji, dodać rekwizyty lub skorzystać ze specjalnego tła. Można je zakupić w internecie.
Ujednolicenie: podczas jednej sesji każdy z produktów powinien być sfotografowany pod tym samym kątem, przy tym samym świetle i w podobnym klimacie. Wtedy masz pewność, że produkty będą dobrze wyglądać w zestawieniu obok siebie na stronie sprzedażowej. Mieszanie stylów zdjęć nie jest więc zbyt dobrym pomysłem.
Chociaż znam kilka marek odzieżowych, które radzą sobie bez pomocy fotografów i modelek, to wiem, że nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. W miarę rozwijania się biznesu rośnie liczba produktów i klientów oraz maleje ilość czasu. Jeśli Twój budżet wciąż nie pozwala Ci na skorzystanie z usług profesjonalistów, zachęcam do śledzenia mojego bloga, gdzie co miesiąc dzielę się moimi doświadczeniami w fotografii odzieżowej.
Bardzo przydatne rady. Czy będą kolejne wpisy na ten temat?
Super artykuł! Bardzo pomocny, myślę że skorzystam nie raz
Świetnie napisane. Dzięki takim zdjęciom chce się kupować.
Dziękuję za ten artykuł, właśnie takich informacji potrzebowalam. Dopiero zaczynam że sklepem 🙂
Zdjęcia typu duch jak dla mnie sa numerem jeden, 🙂
zdjęcia duch sa najlepsze, od razu widac produkt! 🙂
Bardzo przydatny post, nie tylko dla branży odzieżowej!
Mnie produkt przekonuje na fotografiach typu ghost! 🙂