packshot, fotografia produktowa

Niezależnie od tego, czy prowadzisz duży sklep internetowy z odzieżą, czy sprzedajesz kilka autorskich produktów, z pewnością musiałeś podjąć decyzję, jakie typy zdjęć ubrań znajdą się na stronie. W końcu nawet najwygodniejszy sweter nie sprzeda się, gdy kiepsko go zaprezentujemy. Mnogość rodzajów zdjęć produktowych może jednak przytłoczyć – szczególnie początkujących sprzedawców. Zdjęcia „na leżąco”, na modelkach, na manekinach, a może profesjonalna sesja w plenerze? Dziś rozwiewam wątpliwości i podpowiadam, na jakie zdjęcia odzieży do sklepu internetowego warto się zdecydować oraz kiedy

fotografia produktowa, packshot, zdjęcia typu duch, ghost, fotografia odzieży

Packshot

Packshot, czyli najbardziej standardowe zdjęcie do sklepu internetowego prezentuje produkt na białym tle. Jego zadanie jest proste: dokładnie ukazać cechy wizualne sprzedawanego przedmiotu. Jednolite, wycięte tło skupia uwagę odbiorcy wyłącznie na ubraniu, bez niepotrzebnych rozpraszaczy. W fotografii fashion tradycyjne packshoty stosuje się głównie w przypadku obuwia, akcesoriów lub dodatków – czyli wszystkiego, co nie wymaga pomocy modela. Doświadczony fotograf nie tylko wykona zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (dzięki czemu Twój klient będzie mógł na stronie obejrzeć detale w dużym przybliżeniu), ale też wykorzysta wiele perspektyw.

Kiedy warto?

Powiem krótko: zawsze i niezależnie od branży. Packshoty są dziś absolutną podstawą w niemal każdym sklepie internetowym. Jeśli więc Twoja firma dopiero startuje, dobrze będzie zacząć właśnie od tego typu zdjęć. Packshotów będziesz też potrzebować, jeśli sprzedajesz produkty na portalach aukcyjnych. Chociażby polskie Allegro wymaga od sprzedawców takich prostych zdjęć na białym tle.

Packshot typu ghost

Zdjęcie ghost, niekiedy nazywane „duch”, to nic innego jak packshot produktu wykonany na niewidocznym (wyciętym podczas obróbki graficznej) manekinie. Na  końcowy efekt składa się nieraz więcej niż jedno zdjęcie. Takie packshoty odzieży można znaleźć nie tylko w internetowych sklepach, ale też katalogach reklamowych oraz czasopismach o modzie. Zdjęcia „ghost” pozwalają nam odzwierciedlić dokładny fason ubrania i sposób układania się tkaniny na ciele. Dobry fotograf pokaże też fakturę materiału.

Kiedy warto?

Tego rodzaju zdjęcia odzieży to świetne rozwiązanie pomiędzy zwykłym packshotem (który nie sprawdza się w przypadku tradycyjnych ubrań) a zdjęciem na modelce. Pozwalają nam dokładnie zaprezentować produkt przy dużo niższych kosztach niż pełna sesja zdjęciowa. Świetnie sprawdzą się więc dla firm o mniejszych budżetach lub w przypadku częstej rotacji ubrań w ofercie.

Flatshot

Flatshot to po prostu zdjęcie produktu ułożonego na płasko. Ubranie fotografowane jest od góry, dzięki czemu wydaje się w obiektywie „spłaszczone”. Tego typu zdjęcia zalały internetowe aukcje, jednak wykonywane amatorsko bardzo zniekształcają wygląd odzieży. Profesjonalny fotograf produktowy wie, jak można wykorzystać flatshoty do unikalnej identyfikacji wizualnej marki odzieżowej. Odpowiednie tło oraz rekwizyty są w stanie stworzyć aranżację, która doskonale odda ducha całej kolekcji.

Kiedy warto?

Chociaż tradycyjne jeansy czy koszula sfotografowane tą metodą nie będą prezentować się atrakcyjne, to już skarpetki, bielizna czy buty – jak najbardziej. Aranżowane zdjęcia typu flatshot sprawdzą się świetnie nie tylko na stronie sklepu internetowego, ale też w mediach społecznościowych, szczególnie na Instagramie marki.

Wizerunkowa sesja zdjęciowa

Choć z pozoru sesja wizerunkowa nie różni się od zdjęć typu lookbook, to ma odrobinę inny cel. Sesje wizerunkowe nie skupiają bowiem uwagi wokół samego produktu – pokazują raczej charakter całej marki (bądź kolekcji). Są to zdjęcia aranżowane, z rekwizytami, w mniej typowych miejscach, a nierzadko również z udziałem celebrytów bądź influencerów. Mają wywołać w klientach pozytywne skojarzenia z marką. Pojawiają się więc na stronie sklepów, ale częściej w formie banerów aniżeli zdjęć produktowych. 

Kiedy warto?

Chociaż sesje wizerunkowe nie koncentrują uwagi odbiorcy na produkcie, to są jednym z najsilniej oddziałujących na emocje rodzajem zdjęć. Chętnie sięgają po nie duże marki odzieżowe, ale również niezależni projektanci – szczególne do sfotografowania pierwszych kolekcji. Zdjęcia te są na tyle wszechstronne, że można je potem wykorzystać w prasie, mediach społecznościowych, katalogach lub materiałach PR-owych.

Lookbook

Mianem „lookbook” przyjęło się nazywać sesje zdjęciowe ubrań na modelach i modelkach. Takie zdjęcia wykonuje się zazwyczaj w zaaranżowanym studiu (często jest to po prostu białe tło) lub w plenerze. Wymagają pracy sztabu ludzi – nie tylko fotografa. Do pracy nad lookbookiem zatrudniani są również modele, wizażystka, fryzjer i nierzadko także stylista. Dziś to właśnie lookbooki królują w sklepach internetowych. Nietrudno domyślić się, dlaczego – nie tylko najlepiej prezentują cechy produktów, ale też pozwalają klientom „kupić” całą otoczkę powiązaną z marką. Mają więc niezwykle silne działanie emocjonalne.

Kiedy warto?

Firmy z nieco większym budżetem zdecydowanie powinny zainwestować w zdjęcia na modelkach. Ich obecność niejednokrotnie wpływa bowiem na decyzję klienta o zakupie. Szczególnie warto je wykorzystać przy wprowadzaniu do sprzedaży nowej kolekcji – wówczas lookbooki w jednym klimacie stworzą spójną historię wokół produktów.

sesja zdjęciowe, fotografia produktowa, lookbook, zdjęcia na sklep internetowy, fotografia odzieży, sesja zdjęciowa z modelką
sesja zdjęciowe, lookbook
sesja zdjęciowe, fotografia produktowa, lookbook, zdjęcia na sklep internetowy, fotografia odzieży, sesja zdjęciowa z modelką
sesja zdjęciowe, lookbook

Zdjęcia 360 stopni

Zdjęcia 360 możemy dowolnie obracać w pionie i poziomie. W fotografii produktowej są wykonywane przy pomocy specjalnego obrotowego stołu, a następnie składane w ruchomy obraz z kilkudziesięciu pojedynczych zdjęć (od około 25 do 72 zdjęć). Dzięki temu klient wchodząc w zakładkę z produktem, będzie mógł dokładnie przyjrzeć się produktom pod każdym kątem, a to daje wrażenie bezpośredniego kontaktu. Takie zdjęcia pozwalają szybciej podjąć decyzję o zakupie, a według niektórych sprzedawców internetowych nawet podnoszą sprzedaż. 

Kiedy warto?

Zdjęcia 360 stopni najlepiej sprawdzają się do fotografowania obuwia oraz akcesoriów – czyli przedmiotów, które klienci chętnie oglądają z każdej strony. Warto w nie zainwestować przynajmniej dla tych najpopularniejszych produktów z asortymentu.  

Nieważne, jaki rodzaj zdjęć wybierzesz. Ważne, abyś wiedział, do czego mają Ci służyć. Świadomość możliwości różnych zdjęć produktowych oraz ich przeznaczenia to dziś podstawa prowadzenia własnego sklepu z odzieżą. Mam nadzieję, że udało mi się tę sprawę odrobinę rozjaśnić. A jeśli potrzebujesz pomocy fotografa produktowego, zajrzyj do zakładki z ofertą.


10 thoughts on “Typy zdjęć ubrań do sklepu internetowego”

  1. Bardzo ciekawy artykuł – zwięźle i na temat. Co prawda nie sprzedaję ubrań, tylko artykuły dekoracyjne, ale myślę, że te rodzaje zdjęć jak packshot, flatshot dotyczą także mojej branży. Zastanawia mnie tylko, czy lookbook można stosować dla moich produktów? Czyba dobrze je pokazać w codziennym życiu, z użytkowniem? Pozdrawiam 🙂

    1. Myślę, że takie klimatyczne zdjęcia z twoimi produktami we wnętrzach to świetny pomysł. Tego rodzaju fotografia bardzo dobrze sprawdza się w reklamie, banerach i na instagramie.

  2. Piękne zdjęcia. I bardzo praktyczna wiedza o tym, jak je robić. Myślę, że każdy, kto chciałby się zająć taką fotografią bardzo skorzysta. Ja też sobie podpatrzę parę ujęć i poz modelek i może będę miała jakieś lepsze zdjęcia 🙂

    1. Wow! Nawet nie wiedziałam, że jest tyle typów zdjęć! Wszystko świetnie napisane i wyjaśnione. Moim faworytem są ujęcia typu ghost 🙂

  3. Bardzo przekonująco Pani o tym opowiada, nie znałam tyłu możliwości. Dziękuję za wyjaśnienie, będzie o wiele łatwiej wybrać rodzaj zdjęć

Comments are closed.