
Nie da się ukryć – to zdjęcia mają decydujący wpływ na to, czy klient sfinalizuje swoje zakupy, czy opuści stronę sklepu po przejrzeniu kilku zakładek. Warto jednak pamiętać, że dobre zdjęcia do sklepu internetowego to nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim wiele kwestii technicznych. Odpowiednie przygotowanie techniczne ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd zdjęć, ale także samo działanie strony sklepu. Jakie więc są dzisiejsze standardy dotyczące zdjęć do sklepów online?
Dlaczego odpowiednie przygotowanie zdjęć jest tak ważne?
Poprawne przygotowane zdjęcia to jeden z czynników, wpływających na szybkość oraz pozycjonowanie strony sklepu internetowego. Tutaj liczy się więc nie tylko obróbka w programach graficznych, ale też poprawne dodanie zdjęć na stronę i ich optymalizacja. Zbyt duże zdjęcia niepotrzebnie spowalniają witrynę – a długo ładująca się strona powoduje, że klienci uciekają! Jeśli masz więc podejrzenia, że ten problem dotyczy Twojego sklepu, warto przetestować go w kilku narzędziach analitycznych (np. PageSpeed Insights czy Pingdom Website Speed Test) lub zajrzeć do wyników Google Analytics.

Co wpływa na jakość zdjęć w sklepie internetowym?
Jest kilka głównych czynników, które decydują o jakości zdjęcia w internecie:
- rozmiar zdjęcia w pikselach,
- waga zdjęcia (np. KB, MB),
- format zdjęcia (np. JPG, PNG),
- rozdzielczość zdjęcia (piksel/cal).
Zasada jest prosta – im większy rozmiar zdjęcia, tym więcej miejsca zdjęcie zajmuje. A im więcej miejsca zajmuje, tym dłużej wczytuje się na stronie sklepu. To może być problem, szczególnie dla osób o słabszym łączu, które w oczekiwaniu na załadowanie się całej galerii produktu zdążą zrobić sobie herbatę. Jeżeli wykonywaniem zdjęć do sklepu zajmujesz się samodzielnie, zwróć uwagę na ustawienia aparatu lub telefonu – często sprzęt automatycznie zapisuje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i dużym rozmiarze. Przed wrzuceniem fotografii na stronę Twoim zadaniem będzie więc jej przygotowanie w programie do obróbki graficznej. Jak to zrobić?
Jaki rozmiar zdjęcia do sklepu internetowego?
Jako profesjonalny fotograf produktowy zawsze przygotowuję dla klientów zdjęcia w dwóch rozmiarach. Pierwszym jest pełna wielkość, jaka wychodzi bezpośrednio z aparatu (4000 x 6000 px). Drugim jest wielkość przystosowana do sklepów internetowych (zwykle to 1000 x 1500 px). Dobrze będzie trzymać się złotej zasady, że maksymalny rozmiar zdjęć produktów nie powinien przekraczać 1920 x 1080 px (rozdzielczość full HD). Większość ekranów komputerów oraz urządzeń mobilnych wyświetli takie obrazy bez problemu.
Format i rozdzielczość zdjęć do sklepu
Podczas pracy fotografa produktowego wykorzystuję format RAW (idealny do użytku profesjonalnego, gdyż daje najwięcej możliwości). Dopiero podczas obróbki graficznej (postprodukcji) zapisuję zdjęcia w formacie JPG. Moim zdaniem JPG (lub JPEG) to format, który w e-commerce sprawdza się najlepiej. Zapewnia bardzo dobrą jakość w stosunku do wielkości zdjęcia. Rozmiar jest też dużo mniejszy niż w przypadku PNG. Kiedy warto stosować pliki PNG? W sytuacjach, kiedy zależy nam na zapisie zdjęcia z przezroczystością (czyli bez żadnego tła). Dobrze jednak pamiętać, że często ten format po prostu może się nie opłacać. Poza rozmiarem ważna jest także rozdzielczość pliku. Do internetu powinny trafiać zdjęcia w rozdzielczości 72 lub 96 dpi.

Kolorystyka i kontrast
Wiem, że nie każdy jest fanem zaawansowanej obróbki technicznej – zwłaszcza w e-commerce, gdzie zależy nam na tym, aby zdjęcia jak najlepiej oddawały swój rzeczywisty wygląd. Pamiętajmy jednak, że dopiero w postprodukcji zdjęcia nabierają charakteru. Kiedy korzystamy z dobrego sprzętu fotograficznego, produkty mogą wyglądać nawet nieco gorzej niż w rzeczywistości. Obiektyw „wyłapuje” bowiem wiele mankamentów, których nie widać gołym okiem (jest to szczególnie widoczne na zdjęciach odzieży). Dobrze więc podczas obróbki graficznej zdjęć produktowych zadbać o balans bieli. Biel na zdjęciach nie może być ani zbyt żółta, ani zbyt niebieska. Fotografie powinny też mieć odpowiedni kontrast. Zdjęcie produktu w sklepie musi jak najdokładniej oddawać kolory produktów z oferty. W internecie wykorzystujemy kolorystykę RGB, natomiast najlepszym profilem kolorystycznym jest sRGB.
Optymalizacja zdjęć do sklepu pod SEO
Jedną z bardzo istotnych części procesu przygotowywania zdjęć do umieszczenia w sklepie internetowym jest ich optymalizacja pod SEO. Dobrze zoptymalizowane zdjęcie wspiera pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarkach. Tutaj najważniejsze są dwa elementy: nazwa pliku oraz atrybut ALT. Warto zapamiętać, aby pliki ze zdjęciami produktów nie zapisywać w komputerze ciągiem przypadkowych cyferek, ale by wykorzystać adekwatne słowa kluczowe (np. rodzaj produktu, nazwę lub model i kolor). Atrybut ALT to z kolei alternatywny tekst, jaki pojawi się w przeglądarce Twojego klienta, jeśli z jakiegoś powodu zdjęcie nie wyświetli się na stronie. W tym miejscu również dobrze będzie zadbać o odpowiednie słowa kluczowe oraz poprawny opis tego, co znajduje na zdjęciu. Atrybut ALT możesz ustawić bezpośrednio w panelu swojego sklepu. Aby zdjęcia były dostosowane do wyszukiwarek, nie powinny też zbyt dużo ważyć. Jeżeli przygotowane przez Ciebie zdjęcia produktów wciąż są za duże (np. ich rozmiar przekracza 1 MB), możesz skorzystać z internetowych narzędzi do kompresji zdjęć. Skompresowane zdjęcia są w stanie utracić nawet 80% swojej pierwotnej wagi bez obniżania jakości.
Zdjęcia na platformy sprzedażowe i do wyszukiwarek cenowych
Jeśli nie masz sklepu internetowego na własnym serwerze, a do sprzedaży wykorzystujesz sklep na zewnętrznej platformie (np. Shoper), koniecznie zapoznaj się z wymaganiami, jakie podaje właściciel platformy. Znajdziesz tam zwykle konkretne zalecenia dotyczące wielkości i rozdzielczości zdjęć, wykorzystywania znaków wodnych, napisów na fotografiach oraz inne cenne wskazówki. Jeżeli z kolei reklamujesz się w Google Shopping lub porównywarkach cenowych (np. Ceneo), zwróć uwagę na kadrowanie zdjęć. Wyświetlane tam zdjęcia zazwyczaj pojawiają się w kwadracie – pamiętaj więc o zachowaniu odpowiednich proporcji, aby żaden fragment produktu nie został ucięty.
Jak widać, wykonanie dobrego zdjęcia to jedno, ale jego odpowiednie przygotowanie do wstawienia na stronę – to drugi, wcale nie mniej ważny etap pracy nad sklepem. Moje standardowe zalecenia dotyczące zdjęć produktów do internetu to: 1000 x 1500 px, 72 dpi, format JPG, kolorystyka s-RGB. Zawsze warto jednak testować.
Poruszyłaś bardzo fajny temat. Ciekawie się to czyta. Czekam na więcej. ?
Dzięki i obiecuję, że będzie więcej 🙂
Ostatnio coraz mocniej zacząłem się interesować fotografią
Nie dziwię się. To jest bardzo fajna dziedzina 😀
Tak jakość zdjęć jest bardzo ważna. To jest pierwsze co widzi klient dopiero potem opis ?
Zgadzam się. Jeśli zdjęcie nie przyciągnie wzroku to klient nie zauważy nawet naszej oferty.
Zdjęcia produktowe to bardzo ważna sprawa. Ja ciągle się doskonale w tym temacie. Super blog,będę na pewno zaglądać.
Cieszę się i zapraszam 🙂
Dziękuję za kolejne cenne wiadomości dotyczące robienia zdjęć produktu, napewno tu powrócę ?
Świetny artykuł 🙂 Warto wiedzieć – będę odwiedzać częściej! 🙂
Zapraszam 😀
Jestem pod ogromnym wrażeniem 🙂
Ciekawy i wciągający artykuł. Przydatna tematyka.
Świetny artykuł! Bardzo fajnie napisany 🙂 zdjęcia super
Dziękuję 😀
Bardzo ciekawie opisana kwestia zdjęć produktowych. Trudny temat do ogarnięcia, a jednak zdjęcia są takie powszechne i robione wszędzie. Trzeba się natrudzić aby zdjęcia produktów były ładnie przedstawione i aby zdjęcie produktu zachęcało klienta do zakupu. Świetnie prowadzisz bloga, na pewno będę zaglądać częściej 🙂
Dziękuję i zapraszam 🙂
Nie raz odwiedzę blog Zdjęcia to podstawa a ja mam wrażenie, że ciągle raczkuję w tym temacie 🙂
Zawsze warto się rozwijać i podpatrywać jak inni sobie radzą 🙂 Ja tez cały czas udoskonalam swoją technikę i swoje studio 🙂
Dobre słowa. Artykuł świetnie napisany.
Bardo cenne wskazówki, warto się z nimi zapoznać!
Świetnie napisane 🙂 Poruszyłaś bardzo ciekawe tematy 🙂 Osobiście drażni mnie rozdzielczość zdjęć na Facebooku i ich jakość po dodawaniu, niestety
Bardzo ciekawe informacje o zdjęciach do sklepu, warto przeczytać ?
To, jak wygląda zdjęcie i produkt na nim przedstawiony, zależy tak na prawdę od wszystkiego 🙂
Bardzo ważne wskazówki, zapamiętam!